Menu
• Indhold

Online teori på truckkurset

 

Online-teori på truckkurset

Om

truck

På AMU-Fyn er faglærerne glade for at truckteorien nu kan hentes direkte på internettet

Faglærer Heine Hansen fra intern transport på AMU Fyn er positiv overfor at ”TUR-Forlag” har udviklet online undervisningsprogrammer. Den teoretiske del af undervisningen på gaffeltruck-kurserne har førhen foregået på skolens computere eller kursisterne har selv skullet installere programmet på deres personlige computer ved hjælp af en CD-rom. Nu kan kursisterne nemt sidde hjemme og arbejde videre med stoffet, hvis blot de har en internetforbindelse. De sidste 3 truckhold på AMU-Fyn har brugt onlineudgaven og det har fungeret fint.

”Det er meget nemmere end CD, det havde kursisterne problemer med at installere – nu går de bare på nettet”, siger Heine Hansen. ”Det er også nemmere at niveaudele undervisningen, det er jo forskelligt hvor hurtigt den enkelte er færdig med opgaverne. Nu er det kun resttiden af undervisningen der bruges på TUR programmerne, så nogle kursister laver lektier hjemme.”

Det kan være et problem hvis kursisterne ikke har en internet-forbindelse. Så er det ikke muligt få en opdateret udgave af TUR-programmerne med sig hjem. Også andre kurser for transportområdet og teori til kørekort findes online på www.turteori.dk.

Gaffeltruck-faglærere over hele landet bruger mange andre materialer i deres undervisning. Bl.a. gamle videoer med Claus Toksvig som vært. Er du truck-faglærer hører vi gerne fra dig, hvis du har idéer eller materialer der kunne være af interesse for dine fag-kollegaer.
Så skriv endelig til os på redaktionen:
Tina Zimmermann
eller
Poul Erik Larsen

Det kan eventuelt være noget i stil med nedenstående video, eller materialer der kan lægges på materialeplatformen.