Inspiration og undervisningsforslag til Grundloven 1849 - en del af historie-kanonen
Danmarks første grundlov blev vedtaget 1849, og dermed havde Danmark fået folkestyre. Med grundloven 1849 som omdrejningspunkt vil det være naturligt at undervise om demokrati og diktatur, enevælde og folkestyre.
Denne er en underside til Grundloven 1849 - en del af historie-kanonen.
Inspiration til din undervisning
Om Inspiration til din undervisning

Demokratikanonen på EMU
I Demokratikanonen på EMU er der også undervisningseksempler og inspiration til din undervisning.
Litteratur
Om Litteratur
Palle Lauring: Billeder af Danmarks historie
I denne bog fra 1972 vises og kommenteres på side 144 Constantin Hansens berømte maleri: Den grundlovgivende Rigsforsamling 1848-1849.
Svend B. Nielsen: Historie 6
Denne historiebog for grundskolen er fra 1975, men giver en redelig og omfattende beskrivelse af demokratiets indførelse fortalt for børn.
Gyldendal og Politikens Danmarkshistorie bind 10
Denne Danmarkshistorie fra 1990'erne giver en grundig og redelig beskrivelse af folkestyrets indførelse.
Steder
Om Steder

Folketinget - Christiansborg
Folketinget er et oplagt sted at besøge. Her kan grundloven fra 1849 også ses.
Gamle valgsteder
Indtil 1906 foregik alle afstemninger offentligt og kun et sted i de enkelte valgkredse. Her fortælles om en sådan valghandling i Ruds Vedby valgkreds på Sjælland.

Undervisningsforløb
Om Undervisningsforløb

Demokrati - et undervisningsforløb i 6. klasse
Demokrati er ikke bare fedt – det er også noget, der forpligter – man kan ikke bare læne sig tilbage og være ligeglad.
