Først slut 2010
Om
Ifølge pålidelig kilde...
TV 2 kunne den 29.9. meddele følgende:
Første Verdenskrig, 1914-1918, slutter officielt først på søndag, når Tyskland betaler den sidste del af den kæmpegæld, som landet måtte betale til de krigsødelagte lande Belgien og Frankrig samt til de allierede, da krigen var slut.
Det er 92 år siden, at krigen, der kostede næsten 10 millioner menneskeliv, sluttede på selve slagmarken. Det skriver den tyske avis Bild.
Den sidste afbetaling lyder på næsten 500 millioner kroner (£59,5 mio.) og udgør den sidste del af de oprindelige 226 milliarder Reichmark (som blev senere forhandlet ned til 132 milliarder), som der blev enighed om og blev nedfældet i Versailles-traktaten i 1919.
Tyskland var langt fra tilfreds med den aftale, der blev indgået i Versailles. Da Hitler kom til magten, nægtede han at opfylde aftalens krav.
Faktisk var had til Versailles-traktaten kraftigt medvirkede til, at Hitler og Nazisterne kom til magten i Tyskland, vurderer flere historikere.