Menu
• Indhold

Vor bys historie

Det følgende er et undervisningsforløb stillet til rådighed af Lene Maria S. Steffensen, der igennem arbejde med lokalhistorien vil søge at bibringe eleverne kundskab i overensstemmelse med Fælles Mål.

 

 

Vor bys historie

100 års fødselsdag i Niløse Missionshus
 

Dette undervisningsforløb omhandler lokalhistorie. Derfor kræver det en vis portion individuel forberedelse af den lærer, der måttte vælge at gennemføre dette forløb.

 

Formål i henhold til Fælles Mål

  • fortælle om spor fra fortiden i lokalområdet …
  • beskrive samspillet mellem den enkelte, grupper og det nationale fællesskab i et udviklingsperspektiv
  • formulere enkle historiske problermstillinger og diskutere forskellige tolkninger af fortiden

 

Målgruppe

3.-6. klasse

Læringsmål

  • lære at genkende og udpege lokalområdets historiske spor
  •     via en undersøgelse få kendskab til lokalområdets historie
  •     få placeret sig selv og familien ind i lokalområdets historie
  • skabe fortællinger med udgangspunkt i tilegnet viden, fantasi og indlevelsesevnen
  •     delagtiggøre omgivelserne i den tilegnede viden via en folder

Tidsforbrug

6-8 timer.

Selve Forløbet

 

Eleverne introduceres til emnet lokalhistorie ved, at man beder dem finde frem til steder, som de mener, kan have haft historisk betydning for lokalområdet, ud fra deres forforståelse af, hvad historiske spor er. Der kan være tale om mindesmærker, bygninger, gravhøje, kirker, fiskepladser, kroer, gårde, skoler, ting fra en lokalhistorisk samling m.m.

Eleverne skal i forbindelse med undervisningsforløbet producere en folder om deres opdagelser i lokalområdet. Her skal de historiske spor beskrives via ord og billeder. 

 

Indledende spørgsmål
  • Find frem til fredede/bevaringsværdige/gamle bygninger i dit lokalområde.
  • Hvorfor er det vigtigt at bevare disse bygninger?
  • Hvorfor river man dem ikke bare ned og laver en parkeringsplads?
  • Har bygningerne en betydning for folk i lokalområdet?

Forklar dine elever, eller endnu bedre lad eleverne selv nå frem til en erkendelse af, at en af grundende til, at det er vigtigt at bevare sådanne bygninger er at de er en del af byens historie, og at de har og har haft en betydning for byens udvikling og borgernes liv. Sådanne bygninger/spor kan fortælle os, hvordan man levede i fortiden og hvordan ”vores by” har udviklet sig. Hver en by har en historie om den er blevet etableret i stenalderen eller i det 1800 århundrede gør ingen forskel.

 

Giv via billeder eleverne et indtryk af, hvor forskelligartede de historiske spor er i jeres by. Spørg dernæst eleverne om de kan komme i tanke om historiske spor i nabobyen eller andre steder i umiddelbar nærhed af ”jeres by”.

 

Lad nu eleverne foretage en byvandring hvor de kan undersøge deres by på egen hånd. De bør medbringe et kamera så de kan tage billeder af deres fund. Lad dernæst eleverne sammenligne deres fotos med gamle fotos af byen. Fotos kan fremskaffes via lokalarkivet. dette kan findes i vejviseren eller evt. på SLAs eller ODAs hjemmesider. Derpå kan du sammensætte arbejdsgrupper og lade eleverne vælge en bygning/et historisk spor, som de vil koncentrere sig om.

 

Spørgsmål om ”Vores by”

Eleverne bør besvare følgende spørgsmål til de historiske steder de skal arbejde med:

  • Hvad hedder dette sted?
  • Hvor i byen ligger stedet?
  • Hvornår blev det bygget?
  • Hvem har bygget stedet?
  • Hvem har ejet stedet?
  • Har stedet haft flere forskellige ejere eller det det gået i arv indenfor samme familie?
  • Hvad er stedet blevet brugt til?
  • Er der nogen spændende historier/sagn/myter om stedet?
  • Hvad mener i er specielt eller vigtigt ved stedet?
  • Hvis nogen besøgte din by hvad ville i så fortælle om dette sted?

Arbejdsopgaver til ”Vores by”

Eleverne skal lave følgende opgaver i forhold til emnet:

  • Vælge en bygning i vil arbejde med.
  • Besøg det Lokalhistoriske arkiv og find oplysninger om jeres historiske spor.
  • Lav et fælles kort over byen hvor hver gruppe markerer hvor deres bygning/spor befinder sig.
  • Lav en folder om jeres bys historie, del folderen ud til eleverne på skolen.
  • I folderens skal der være fortællinger om jeres lokalområde/by.
  • Foretag en byvandring hvor hver gruppe/elev fortæller om deres bygning/spor.

Udarbejdelse af Folder

Når I skal udarbejde en folder kan I gøre brug af Microsoft Word og dele det op således at hver gruppe får en ½ -1 A4 side til deres opgave. Lav en liggende sideopsætning og del den op i 2 kolonner.

 

Et sted man kan starte sin søgning efter informationer er på internettet. Mange byer har hjemmesider der fortæller om byens historiske udvikling. Men mere nærliggende er det at søge i det lokalhistoriske arkiv og biblioteket. Nedenstående webadresser kan også være en hjælp.

 

Evaluering

 Efter at hver gruppe/elev har lavet en folder, laves en byvandrig, hvor her gruppe/elev fortæller om bygningsspor ud fra folderen. Det vil endvidere være godt at bruge logbogen her.

 

Didaktiske og metodiske overvejelser

Det lokalhistoriske felt er et udmærket område at arbejde med, for lokalehistorien kan fungere som et bindeled mellem den stor og den lille historie. Forløbet her er opbygget efter princippet historie i fortid, nutid og fremtid.

Forløbets sværhedsgrad kan tillempes alt efter hvilket niveau man ønsker at udføre forløbet på, og hvor mange timer, man ønsker at anvende. Jeg vil lade det være op til den enkelte lærer at plukke i opgaverne alt efter niveau, formål og behov.