Menu
Håndarbejde
 
• Indhold

Design af huer med applikationer

"Vores undervisningsforløb er tiltænkt en 4. klasse, hvor klassen har håndarbejde fordelt på to hold.
Klassen har lige taget symaskinekørekort.
De skal nu i gang med at gøre sig erfaringer med at anvende symaskinen til at producere en enkel beklædningsgenstand.Forløbet vil forløbe over 4-5 uger."

Sådan indleder studerende Ida Simone Frederiksen, Dorte Besenbacher Thomasen og Maria Grube fra Frederiksberg seminarium beskrivelsen af deres undervisningsforløb, som de har stillet til rådighed for EMUen.

Design af huer med applikation

Om

Fra fælles mål

Eleverne skal arbejde med at

  • formgive beklædnings- og brugsting, herunder tegne skitser, tage mål, rette til og anvende enkle mønstre.
  • udvikle og udføre design inden for en given ramme, fx komposition, farver, materialer, formgivning, teknikker og funktion.

Formål

Vores overordnede mål er gennem vores valgte arbejdsformer, at lade eleverne opnå livsnære erfaringer, motivere dem til nysgerrighed og give dem lyst til at eksperimentere.

Derudover skal eleverne tilegne sig kvalifikationer og kompetencer, der gør dem i stand til at anvende deres viden og sætte den i spil.

Der benyttes i dette arbejde en analytisk arbejdsmetode

Huer med applikationer
 

Fra mål til indhold

Målet, en hue er defineret og der arbejdes med denne som konstant. Derudover arbejdes der med variabler, idet applikationen eleverne fremstiller, kan produceres i forskellige former, størrelser, farver og materialevariationer.
Dette mål søges rent praktisk realiseret på følgende måder:

• Eleverne skal fremstille produkter de kan se anvendeligheden af i relation til deres egen hverdag, så målet med- og værdien af arbejdsprocessen med produktet er tydeligt og motiverende.

• Eleverne skal selv designe en simpel figur/mønster til at applikere på huen. Da der i dette forløb introduceres flere teknikker, opfordres eleverne til at lave et simpelt design, for at gøre applikeringen mindst besværlig og sikre en umiddelbar vellykket oplevelse og erfaring med applikation. Forskellige inspirationskilder præsenteres, og eleverne opfordres til at arbejde koncentreret med deres design, mens vi fungerer som vejledere.

Hue med applikationer
 

Plan over forløbet

 

Delmål Læreroplæg Elevaktiviteter

Opsamling

At kunne lægge et mønster korrekt og hensigtsmæssigt på stof.

At kunne tegne sømrum op og klippe mønsterdele ud.

 

 

 

 

 

Forløbet præsenteres for eleverne.
Der samtales om hovedbeklædning og eleverne introduceres til fleece og dets egenskaber.
Herefter instruktion i aftegning af mønster og efterfølgende fastsættelse af mønsterdele med nåle i den rigtige trådretning. Sømmometer og stofkridt introduceres, og der skal informeres om brug af disse redskaber, samt vigtigheden af sømrum.


Der er desuden lavet eksempler på huerne og eksempler på applikation.

Der er udvalgt 3-4 forskellige huemønstre, som eleverne kan vælge imellem. Disse er kopieret, så eleverne kan tegne af/ evt. få en kopi. Eleverne vælger model og mønster. Herefter måler de deres hoved og retter til på mønstret.

Eleverne skal i gang med at klippe mønster ud og lægge det på stoffet, så sømrummet kan kridtes op og huens dele kan klippes ud.

 


 

Dagen slutter med en opsamling, hvor eleverne melder tilbage på deres arbejdsgang. 

 

 

 

 

 

 

 

 

At eleverne bliver bevidste om forskellige måder at udtrykke sig på ved design af applikationsfigur.

At opleve glæde og motivation ved at arbejde med eget design.

At kunne benytte vliesofix til applikation

Dagen starter med en introduktion til applikation og i applikationsteknikker. Der lægges vægt på at figurene skal være simple.
Vliesofix introduceres og demonstreres.
Samtale omkring begrebet personligt udtryk set i relation til moden.


Der lægges inspirationsmateriale ud i form af bøger m. applikation, malebøger, ting med applikationer.

 

Eleverne skal tegne deres figur, som så evt. skal opdeles i formdele.
Disse skal overføres til papir og klippes ud. Vliesofix stryges på.
Husk at figuren spejlvendes!

 

 

 

 

Dagen afsluttes med fremvisning af foreløbige resultater og samtale om dagens erfaring

 

 

 

 

 

 

At kunne sætte huens dele rigtigt sammen med nåle.

At kunne benytte forskellige stingtyper på symaskinen til applikation på huen og sammensyning af huen.

At få kendskab til de relevante fagudtryk; Ret og vrang, zig-zag, stinglængde og applikation

Dagen starter med en demontration at påsyning af applikationer med zig zag søm og/eller lige søm.

Når eleverne begynder at blive færdige med påsyning af applikation vil læreren instruere og demonstrere  hvordan huen skal syes sammen ret mod ret.

 

 

 

Eleverne syr deres applikationer fast på den ene huedel med enten ligesting eller zigzag. Derefter nåles huestykkerne sammen ret mod ret og sys sammen på maskine.

 

 

 

 

Dagen slutter med fremvisning af huer og vi samtaler om hvad der var svært og hvorfor det var svært. 

 

 

 

 

At lære tungesting og sy huens kant med disse.

At blive bevidste om forskellige typer stings anvendelighed.

 

Dagen starter med en opsamling af forløbets gang.
Fremvisning af forskellige garntyper – og gerne eksempler med disse, så eleverne kan se de forskellige udtryk de giver.
Introduktion i syning af tungesting.

 

Eleverne skal sy huerne færdige og derefter skal huerne broderes i kanten med tungesting.

 

 

 

Dagen sluttes af med at hænge de evt. færdige huer op i håndarbejdslokalet til udstilling.

 

 

Produktet laves færdigt.

 

 

 

Opsamling på hvad de forskellige elever mangler.

 

 

 

Eleverne skal sy deres huer færdige.

 

 

 

Evaluering af forløbet

Hvilke teknikker er lært?

Hvordan blev processen oplevet?

 

 

Vejledning til eleverne

Om Vejledning til eleverne

Vejledning i applikation med vliesofix:

  • Tegn din mønsterdel til applikation op på det valgte stof med skrædderkridt.
  • Tegn herefter mønsterdelen op på vliesofix. Husk, at når man bruger vliesofix, bliver det man klipper  ud spejlvendt, når det skal stryges på stoffet. Vær  derfor bevidst om, hvordan du vil have dit mønster til at vende.
  • Læg vliesofixen præcist på stofdelen med ”papiroverfladen” øverst.
  • Læg nu dine to dele imellem to stykker mønsterpapir på strygebrættet og pres henover med strygejernet (indstil strygejernet til bomuld eller næsten maksimal varme) til vliesofixen sidder fast på stoffet.
  • Fjern bagsidepapiret
  • Placer applikationen på stoffet, så den ligger som du vil have den til på baggrundstoffet.
  •  Pres den fast med et almindeligt strygejern, brug indstillingen 'bomuld'. Husk at  presse, IKKE stryge. Efter presningen kan applikationen IKKE fjernes igen.

Nu sidder din applikation fast på stoffet og du skal nu sy den fast med en zig-zag-søm. På et stykke prøvestof afprøver du nu forskellige zig-zag og stinglængder. Herefter benytter du en af indstillingerne til at sy dit motiv fast med.

Hvad er fleece ?

Læs Wikipedias beskrivelse af materialet.

Hvad er applikation ?

Påsyning af udklippede motiver i stof på andet stof.

Litteratur

Flensborg, Ingelise 1992:Sansekundskab”, side 8-10 i Form, 2, 1992

Skjeggestad, Edith m.fl. 2005:"Ideutvikling” i Design og tekstil, Tell

  Fælles mål for håndarbejde

Om Litteratur

Onion mønstre

Under "Kids" tilbehør finder du mønstre til forskellige former for huer.