Lytteinspiration til de mindste
På siden bringes et undervisningsforløb med udgangspunkt i musiklytning.
Forløbet er udarbejdet med inspiration fra Ove Steen Smidt.
Forløbet kan bruges i sin fulde længde, men opgaverne kan også bruges individuelt.
Aldersgruppe:1-2. kl.
Varighed: 5 lektioner.
Lytteinspiration til de mindste
Fællesmål
Forløbet sigter mod følgende fællesmål:
• forstå, at musik bruges i mange sammenhænge.
• forstå, at der er forskellige musikgenrer
• lytte opmærksomt til korte musikstykker, der associerer til noget konkret
Formål
Formålet med forløbet er at introducere eleverne for forskellige genrer og forskellige instrumenter samt lade dem mærke musikken i hele kroppen.

Planlægning
Find noget marchmusik med H. C. Lumbye. Du kan evt. finde det her (under hør koncert): http://regimentsmusik.dk/index.html
Læs også lidt om H. C. Lumbye og Prokofiev, så du har lidt baggrundsviden. Du kan evt. finde oplysninger og flere ideer under "Musik på tværs".
Find musikken til ”Fagotten der havde ondt i maven” samt Prokofiev ”Peter og ulven”.
Skaf madpapir, så alle kan få et stykke.
Fremskaf eksemplarer af forskellige instrumenter, som indgår i musikken. Nogle gange er det muligt at få gamle nedslidte instrumenter til sådanne formål. Alternativt kan instrumenterne vises via billeder/plakater.
Om

Find flere lytteforslag og øvelser. "Lyt til Carl Nielsen" giver en varieret indføring i Carl Nielsens liv og dele af hans musik med udgangspunkt i hans erindringsbog "Min fynske barndom". Bogen har ISBN 87-7761-039-3 og er udgivet af Dansk Sang.
Lektionsplan / handling
Lektion 1
Afspil en march med H. C. Lumbye.
Lad eleverne gå frit i takt til musikken.
Prøv herefter at lade eleverne gå på 1 og 3 og varier med at gå på hvert slag.
Læg også klap ind, så eleverne f.eks. går på 1 og 3 og klapper på 2 og 4. Der kan også klappes og gås samtidig.
Lad eleverne komme med forslag til, hvordan der skal marcheres og lad dem marchere på en lang række rundt i lokalet. Lad forskellige prøve at være forrest.
Samtal med eleverne om, hvornår marchmusik bliver brugt (f.eks. ved militærparader, Tivoli, Legoland, ved statsbesøg, ved byfester m.m. I gamle dage marcherede man i krig!)
Lektion 2
Spil en ny march og gentag øvelsen fra sidst med på skift at lade en elev gå forrest og bestemme gangarten for resten af eleverne.
Fortæl lidt om H.C. Lumbye og hans levetid
Samtal med eleverne om, hvad der kendetegner musikken
Lad eleverne gætte hvilke instrumenter, som indgår i marchmusikken. Præsenter instrumenterne for eleverne.
Lektion 3
Lyt til ”Fagotten der havde ondt i maven”.
Udlever opgavearket til eleverne og lad dem forbinde instrumentnavnene med deres rigtige placering i huset.
Samtal om instrumenterne og vis dem så vidt muligt frem.
Lektion 4
Udlever opgavearket til eleverne og lad dem forbinde instrumenterne med de rigtige dyr, imens de lytter til introen til ”Peter og ulven”. En mulighed er også at lade eleverne tegne dyrene op.
Afspil derefter ”Peter og ulven” og lad eleverne holde styr på instrumenteringen ved at lade dem kigge på deres ark. Sørg for at gennemgå den rigtige løsning på opgaven inden ”Peter og ulven” afspilles. Det kan være en god ide at holde en lille pause halvvejs i ”Peter og Ulven” (bemærk spilletid). Udlever madpapir og instruer eleverne i at tegne efter ved at lægge madpapiret oven på hornet. Lad dem kun tegne omridset af instrumentet. Efterfølgende vendes madpapiret og lægges oven på bagsiden af arket (eller et andet ark). Herefter tegnes hornet op ved at følge stregerne på madpapiret (som smitter af på papiret). Til sidst tegnes instrumentet op på papiret. Eleven har herved lavet et tryk af instrumentet – ganske vist spejlvendt.
Afspil resten af ”Peter og Ulven” mens eleverne udfører øvelsen med madpapiret.
Hvis der er tid, så samtal om stemningen i musikken.
Lektion 5
Samtal med eleverne om hvilke instrumenter, de har lært at kende. Lad dem beskrive instrumenterne.
Samtal med eleverne om, hvad man kalder musik som ”Peter og ulven” og hvor den slags musik bliver brugt (koncertsale – klassisk musik generelt bliver også spillet i kirker og mange lytter til det derhjemme).
Afspil et stykke musik efter frit valg (det kan være jazz, salza, rock eller noget andet du har). Lad eleverne lytte (vurder selv, om de skal ligge med lukkede øjne på gulvet, sidde på stolen eller danse) og lad dem efterfølgende beskrive forskellen mellem denne musik og den, de hørte sidste gang. Vurder forhold som instrumentering, puls, rytme og genre.

Udskriv…
Hjælp til udskrift
Om…
Nyhedsbrev
Sitemap
Teknik
Skriv til
RSS
Søg

