Menu
• Indhold

Færdigheder på tværs af de tre områder

 

Færdigheder på tværs

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har
tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i
stand til at:

Fremskaffe og anvende statistik og anden empiri i behandlingen af samfundsmæssige problemstillinger, blandt andet gennemegne observationer og spørgemetoder.
Indgå sagligt i en demokratisk debat om samfundsmæssige problemstillinger og løsningsmuligheder.


Husk at tjekke inspirationssiden med masser af kvalitetsvurderede links og omtaler at undervisningssider. Klik her eller i menuen til venstre

Om

EMU Samfundsfag har disse undervisningsforløb til slutmålet

Til statistik- og empiri-delen kan siden om valg anvendes. Her er en oversigt med undervisningsideer til forskellige valg, bl.a. kommunalvalget og valget i USA. Temaet om økonomi kan også anvendes, da man her kommer ind omkring mange forskellige data-typer og sammenligninger.

At indgå sagligt i en demokratisk debat er jo mange ting. Prøv f.eks. denne side om racismeparagraffen, der handler om grundlovens §77 - ytringsfriheden. Der er også et stort undervisningsforløb om klima, hvor argumentation er i højsædet.