Ulf og de syv gedekid
Forlægget til denne herligt anderledes drejede billedbog er Grimms gode gamle eventyr om ulven og de syv gedekid, men i ”Ulf og de syv gedekid” fortæller ulven og gedekiddet hver sin version af historien - fra hvert sit POV, som det hedder med et kendt fagligt danskudtryk!
Anmeldelser
”Ulf og de syv gedekid”
Skrevet af Britta Schwarz
Illustreret af Birgit Antoni
Oversat af Peter Gotthardt
Forlaget Thorup, 2007
32 sider.
Gedekiddet fortæller den go´e gamle og velkendte historie, hvor ulven helt klart er ude på at æde dem, mens ulven fremstiller sig selv som en misforstået legekammerat, der bare vil lege skjul og kom til at sluge kiddene for sjov.
Ulven gør alt, hvad den kan for at lyde uskyldig og troværdig, og samtidig er det et lærestykke i at se en sag fra to sider eller – måske snarere – at en dårlig sag kan fremstilles positivt, hvis man bare er fræk nok. Ulven har måske haft sin spindoctor inde over!
Det er næsten som at lytte til politiske diskussioner, hvor man somme tider tror, det er løgn, når to forskellige politiske opfattelser kigger på samme sag og kommer med deres uforgribelige meninger.
Festlig billedbog med sjove og venlige illustrationer!
Bent Rasmussen, redaktør af "SKOLEBIBLIOTEKET"
Februar 2007.

Udskriv…
Hjælp til udskrift
Om…
Nyhedsbrev
Sitemap
Teknik
Skriv til
RSS
Søg

