Fagområder
Museologi og samtidskunst
Målgruppe: STX B
Position: 2. semester
Formål
Ved at give vores elever viden om og indsigt i, hvordan en given kunstudstilling er blevet kurateret, samt om betydningen af dens fysiske omgivelser, giver vi dem mulighed for at møde udstillingen med en teoretisk baggrund, der kvalificerer dem til at forholde sig aktivt og kritisk til den.
Undervisningsforløbet har til formål at opøve og træne elevernes kompetencer dels i forhold til udstillingsrummet og -huset og dels i de problemstillinger der følger i forhold til samtidskunsten. På den ene side har man et rum/en institution, der har pligt til at udstille samtidens kunst og på den anden side en kunst, der i yderste konsekvens ofte unddrager sig institutionen og skaber værker der laves specifikt til rum udenfor denne institution.
Forløbsstruktur
Kaos → Orden → Fordybelse → Vidensdeling → Evaluering
Kaos
Denne fase fungerer som en præaktivitet, hvor eleverne ganske kort præsenteres for forløbets genstandsområde og problemstillinger i vilkårlig rækkefølge. Dette skal afføde en diskussion om, hvad eleverne ved om genstandsområdet i forvejen og en afklaring af, hvad de skal finde ud af. Eleverne skal selv formulere spørgsmål til genstandsområdet. På baggrund af elevernes spørgsmål og ved at afklare, hvor vi gerne vil hen med forløbet, skabes orden.
Orden
Denne del af forløbet udgøres af en lærerstyret undervisning, der ekspliciterer formålet med forløbet. Her får eleverne værktøjer til at lave udstillingsanalyser og analyser af samtidens kunstværker. Forløbets kerne uddybes, nemlig konflikten mellem museerne og samtidskunsten.
Her indgår også en klargøring overfor eleverne, hvilke kompetencer de skal opnå gennem arbejdet med genstandsområdet (jf. formål).
Fordybelse
Eleverne vælger sig ind på et af tre fordybelsesområder med overskifterne:
Øjeblikkets kunst; Præsentation/reception; Udstillingsrummet. Det er hensigten med fordybelsesfasen, at eleverne selv formulerer et problemfelt, som de vil arbejde med inden for det valgte fordybelsesområde. Dette styrker elevernes studiekompetence i forhold til at arbejde inden for problembaseret indlæring.
Inden for de tre fordybelsesområder arbejdes der primært med en af de tre analytiske synsvinkler, men eleverne vil også have brug for at trække på de andre. Eleverne opnår altså en metaviden om analysesynsvinkler ved at lære at skelne mellem, hvilken der er bedst egnet til det valgte stof inden for fordybelsesområdet.
Nedenfor ses de enkelte fordybelsesområder og de opgaver der er knyttet til hver enkelt.
Øjeblikkets kunst: Performance/handling
- Udstilling af en performance som gruppen selv laver i et stedsspecifikt rum. Overvejelser omkring dokumentation skal inddrages.
- Primære analytiske synsvinkel: Socialanalyse
Præsentation/reception: Udstillingsanalyse
- Museumsbesøg og interview med kurator/museumsleder/andet personale
- Udtænk og gennemfør en nyophængning af skolens kunst (elevens nære virkelighed) på grundlag af de indhøstede erfaringer fra museumsbesøget.
- Primære analytiske synsvinkel: Betydningsanalyse
Udstillingsrummet: Det institutionelle og det offentlige rum.
- Udstillingsrummet: Lav en udstilling i et givent rum med temaet selvportræt.
- Udstillingsrummet: Skab et værk som arbejder med et specifikt rum (det stedsspecifikke i kunsten) for eksempel toilettet, festsalen, cykelskuret, lærerværelset…
- Skab et udstillingsrum på nettet.
- Analyse af skolen som udstillingssted for skolens kunst.
- Primær analytiske synsvinkel: Betydningsanalyse
Vidensdeling
Et af kravene til eleverne er, at de deler deres viden med resten af holdet. Eleverne er dermed forpligtet til at arbejde seriøst med stoffet og de optræner en formidlingskompetence. Formidlingen bliver også en del af evalueringskravene. Formidlingsmetoden er fri, men beskrivelse/dokumentation skal være tilgængelig i portfolioen.
Evaluering
Forløbet evalueres løbende af eleven selv i portfolioen. I slutningen af forløbet evalueres processen og produktet af læreren.
Følgende elementer evalueres:
Formidlingsdelen
Produktet: Analyser, praktiske arbejder i form af div. udstillinger
Problemformulering og researchmateriale
Problemstillinger
Øjeblikket (performance, happenings) over for evigheden (museets bevaringspligt - fortiden skal bevares for eftertiden).
Forskydninger: Hvordan kan man som museum udstille mellemrum/forskydninger? (N55, Superflex, Christine Hill, CUDI, Det Fri Universitet, Kvinder på Værtshus).
Det klassiske museum over for cybermuseet, netkunst.
Eleverne udstyres ikke med nogen facitliste til, hvordan en (kunst)udstilling eller et museum skal analyseres, men får værktøjer i form af analysetilgange eller synsvinkler, der gør, at de kan stille brugbare og givtige spørgsmål. Den samme fremgangsmåde gælder i forhold til elevernes møde med samtidskunsten: de skal vælge hvilket analyseværktøj er mest relevant at bruge over for det stykke samtidskunst, de er ved at undersøge, alt efter HVAD det er, de vil finde ud af i forbindelse med undersøgelsen.
Kernestof
Analytiske synsvinkler
Socialanalyse: Kunstværkernes sigte (Superflex, N55, CUDI o.a.) og museets/udstillingens reception i samfundet/museumsgæsten.
Formalanalyse: Værktøjer til at kunne lave udstillingsanalyser (the White Cube over for Kunstindustrimuseets omkalfatring ved Robert Wilson). Værktøjer til analyse af samtidens kunstværker.
Betydningsanalyse: Kuratering (hvad har kuratoren på sin dagsorden), samlingspolitik (indkøb af værker/genstande), hvad betyder det, når en kunstner/gruppe overskrider grænsen mellem kunst og virkelighed (museets rolle i f.eks. NowHere-udstillingen på Louisiana, X-rummet på Statens museum for Kunst)
"Teoretisk og praktisk arbejde med billeder, flade, skulptur og installationer samt arkitektur…" (citat fra Læreplanen)
- Museumsbesøg og interviews med kurator/museumsleder/andet personale.
- Udstillingsanalyser
- Udtænk og gennemfør en nyophængning af skolens kunst (elevens nære virkelighed)
- Analyse af skolen som udstillingssted for skolens kunst.
- Udstillingsrummet: Lav en udstilling i et givent rum med temaet selvportræt. Rummets arkitektur skal indgå i selvportrættet.
- Udstillingsrummet: Skab et værk som arbejder med et specifikt rum (det stedsspecifikke i kunsten) for eksempel toilettet, festsal, cykelskuret, lærerværelset…
- Skab et udstillingsrum på nettet.
- Udstilling af en performance som gruppen selv laver i et stedsspecifikt rum. Overvejelser omkring dokumentation skal inddrages.
Gengivelsesstrategier
Hvad er det museet vil have publikum skal se? Hvad er meningen med den valgte måde at udstille genstandene? Udstillingsstrategier skal undersøges. Klarlæggelsen af disse spørgsmål findes dels gennem den teoretiske gennemgang i begyndelsen af forløbet og dels gennem udstillingsanalyserne, interviews o.s.v.
Hvad kan museerne gengive og hvad er det samtidskunsten gengiver? Kunstmuseets kamp med og kærlighedsforhold til samtidskunsten vidner om den konflikt, der ofte opstår i kølvandet af museets og samtidskunstens forskellige virkelighedsopfattelser/ repræsentationer.
Museologi og kuratering
Samtidskunst
Litteraturliste
Om museologi
Passepartout #17 2001:
- ”Museologi som videnskab eller en praktisk redskabsdisciplin?”, Ane Hejlskov Larsen (elevvenlig)
- ”Udstillingsfortællinger ved årtusindskiftet”, Camilla Mordhorst (lærerstof, men elevvenlig i uddrag eller i omarbejdet form)
- ”Mausoleummuseer – om at forvalte et eftermæle i museumsregi”, Britta Tøndborg (elevvenlig)
- ”Den hvide kubes væsen – en introduktion til Brian O’Dohertys ”Inside the White Cube”, Helle Brøns (elevvenlig)
- ”Scener fra naturens galleri”, Line Hjorth (lærerstof, men elevvenlig i uddrag eller i omarbejdet form)
- ”Museologi i cyberspace”, Kristine Hoff (lærerstof)
Passepartout #18 2001
- ”Kunstmuseer og markedsføring”, Karina Jeppesen (elevvenlig)
- ”Nogle synspunkter vedrørende kuratorrollen”, Bodil Busk Larsen (elevvenlig)
- ”Nosce te ipsum – ”Körperwelten” og den guddommelige krop”, Adam Bencard (lærerstof, men elevvenlig i uddrag eller i omarbejdet form)
- ”Huse for kunst er ikke kunstige huse”, Ulla Strømberg i samtale med Niels Frithiof Truelsen (lærerstof, men elevvenlig i uddrag elle i omarbejdet form)
- ”Strategier for udstillingstekster”, Anne Grethe Uldall (lærerstof)
- ”Hvordan man klæder sig på til en udstilling”, Irit Rogoff (lærerstof)
- ”Kunstmuseer og andre slags museer – museologiske overvejelser”, Ole Strandgaard (lærerstof, men elevvenlig i uddrag eller i omarbejdet form)
- ”Art space unlimitied/21st century”, Jens Erik Sørensen (lærerstof)
- ”Fremtidens kunstmuseum”, Martin Pingel (elevvenlig)
- ”Fremtidens kunstmuseum?”, Berit Nørgaard (elevvenlig)
Korte tekster (alle elevvenlige)
- Uddrag fra “Markedsføring af museer – og andre attraktioner”, Marieke Burgers (Arbejdermuseet, 2002), s. 8-20
- Uddrag fra ”Imageundersøgelse 2000”, (DKM & Museumshøjskolen i Danmark, maj 2000), s. 2-3
- Uddrag af Museumsloven: link til museumsloven
- Uddrag fra kataloget ”Strange Hotel”, (Aarhus Kunstmuseum, 1993) s. 7-18
- Uddrag fra ”Tegn” 3/2003, s. 7-8, s. 26-27
- Forordet fra ”Louisiana Revy”, 36. årg., nr. 3, maj 1996 (Lars Nittve om NowHere)
- ”Museet og kunstens iscenesættelse”, Vibeke Petersen, (Nordisk Museologi, 1996.2), s. 115-124
- Om museer og samtidskunst, Kunstmagasinet 1%, #5, 2001 (elevvenlig)
Om samtidskunsten
- "Kropskunst: af kød og blod", Weekendavisen, 19. september 2003
- "Situationisme, psykogeografi, kontekstkunst", Mette Sandbye, http://noemata.net/1996-2002/718.html (elevvenlig)
- "Usædvanlige rum. Om stedsspecifik kunst og rum uden steder", Arno Victor Nielsen, http://noemata.net/1996-2002/721.html (elevvenlig)
- "Kontekstkunst" (samme net adresse som lige ovenfor) (elevvenlig)
- "Billedhuggerskolen", v/ afd.leder Lars Bent Petersen, (elevvenlig)
- "Ang. Installationen", Susan Hinnum http://www.artnode.dk/inserts/tekst/hinnum/main.html (elevvenlig)
- "Samtidskunst på nettet" i Kunstmagasinet 1%, #11/12, 2000 (elevvenlig)
- "Feliz Gonzalez-Torres - En fysisk kunstoplevelse", Kunstmagasinet 1%, #6, 1999 (elevvenlig)
- Om Christine Hill, Kunstmagasinet 1%, #2/3, 1998 (elevvenlig)
Relevante hjemmesider
Christine Hill
- http://www.publicartfund.org/pafweb/realm/99/hill_c_f99.html
Kvinder på værtshus
- http://www.artnode.dk/inserts/agrrls/txt/bar.html
- http://www.kopenhagen.dk/interviews/HER_stories.htm
Det frie Universitet
- http://www.copenhagenfreeuniversity.dk/index.html
N55
CUDI
- http://www.kopenhagen.dk/interviews/cudi.htm
Jens Haaning
- http://www.muse.co.jp/newlife/artist/jens_e.html
Jeppe Hein
- http://www.kopenhagen.dk/interviews/jeppehein0503.htm
Rikke Bergmann Johansen
Sally Thorhauge
November 2004
Læg mærke til beskrivelse i læreplanen: museologi OG kuratering OG kusnsthistoriografi
arkitektur og kuratering – museologi
publikums indflydelse
andre felter: design

Udskriv…
Hjælp til udskrift
Om…
Nyhedsbrev
Sitemap
Teknik
Skriv til
RSS
Søg

