Menu
CFU logo © CFU
 
• Indhold

Hvornår skal en selvstuderende vise en portfolio?

 

Fagkonsulenten

 

Jeg har fået nogle henvendelser vedrørende selvstuderende både de ”rigtige”, og de selvstuderende, som vi i gamle dage ville have kaldt ”eksaminander på særlige vilkår”.

 

Spørgsmålene går ud på, hvornår disse selvstuderende skal vise en portfolio frem, der kan danne grundlag for eksamination.

 

I de generelle regler kan læses, hvornår en selvstuderende bør henvende sig

(Bilag 1 Adgang til aflæggelse af prøve og eksamen samt tilmelding, jf. § 7, stk. 3):

3. Prøver i de gymnasiale uddannelser

3.1 For elever og kursister er adgang til prøve betinget af, at eleven/kursisten af institutionen er indstillet til prøve.

3.2 Selvstuderende: Adgang til aflæggelse af prøve er betinget af, at den selvstuderende

a) har dokumenteret, at grundlaget for at gennemføre prøve er til stede, herunder at den selvstuderende har gennemført laboratoriekurser efter reglerne herom, og

b) har indbetalt eventuel deltagerbetaling efter reglerne herom.

3.3 Tilmelding til prøve skal ske ved den institution, hvor prøven ønskes aflagt. Fristen for tilmelding er 1. februar for maj-juni terminen og 1. september for december-januar terminen.

3.4 Institutionen kan, hvor der foreligger særlige omstændigheder, dispensere fra fristerne i punkt 3.3 For elever/kursister, der bortvises fra undervisningen efter 1. februar, fastsætter institutionen en frist for tilmelding til prøve ved maj-juni terminen.

3.5 Selvstuderende kan af institutionen henvises til at aflægge prøve ved en anden institution.

 

I følge 3.1. er det institutionen, der indstiller en elev eller kursist til prøve. Det gør de altid. I langt de fleste tilfælde er denne indstilling en formalitet. Men hvis eksempelvis en elev ikke har lavet en portfolio, så har eleven ikke en jordisk chance for at bestå i design. Dette forhold skal selvfølgelig tages i betragtning ved det lærerforsamlingsmøde, der danner grundlag for institutionens indstilling af eleverne til prøverne.

 

En selvstuderende skal i følge 3.2a vise, at eksaminationsgrundlaget er brugbart. I design betyder det, at de skal kunne fremvise en portfolio og 3.3. nævner to friste: 1. februar (maj/juni eksamen) 1. september (december / januar termin).

Nogle elever bliver selvstuderende på et senere tidspunkt. I gamle dage blev de så sat på ”særlige vilkår”. Institutionen "dispenserer" fra 1. februar fristen (3.3), ved at fastsætte en ny frist til disse elever / kursister. Hvis disse elever skal op i design, skal disse elever, vise deres portfolio, for at dokumentere, at deres grundlag for at gennemføre prøven er til stede (3.2.a) før denne frist udløber.

 

I design gælder, at en selvstuderende skal kunne fremvise en portfolio ENTEN før 1. februar ELLLER på det tidspunkt, som institutionen fastsætter som ny tilmeldingsfrist.

 

For at finde ud af, om en selvstuderendes faglige grundlag er i orden gælder for design:

 

Design htx B og hf C:

Den selvstuderendes portfolio:

Til eksamenen har eksaminanderne lavet: en portfolio, som er i overensstemmelse med læreplanens krav. (3.2, 4.2, 4.3.). Portfolioen indeholder:

En samling selv lavede projekter, som viser designprocessen inklusiv

relevant billedmateriale, som gengiver løsninger på lignende

designproblemer. Dette materiale kan eksaminanderne bruge til at vise, at

de har opnået de nødvendige faglige mål (2.1.) i den udstrækning der

nævnes i læreplanens afsnit om kernestoffet (2.2) samt supplerende stof

(2.3), samt relevant litteratur.

 

Eksamenen foregår i øvrigt som beskrevet i læreplanen (4.2).

 

Mart Tiemensma