Studierejser
Studietur – London, 23.3 – 29.3.2007
Viby Gymnasium og hf
Studieretningsklasse: Engelsk A, Mediefag B og samfundsfag B
Studietursfagene: engelsk og mediefag
Konceptet var, at eleverne skulle lave faktaproduktioner, som i forskellige variationer skulle være iscenesatte billeder af kvarterer i London. De behøvede ikke at være iscenesatte, men udgangspunktet var, at vi ikke ønskede turistfilm om forskellige dele af byen, så eleverne skulle finde vinkler og fokuspunkter, de skulle lave rammer og ’historier’, som ville gøre deres bydelsdokumentar interessant.
Eleverne fik valget mellem 6-7 bydele, som jeg havde opstillet og beskrevet på forhånd. Selv om vores overordnede emne for projektet (det var et AT-projekt) var ’kulturmøder’, så havde jeg fravalgt de mere blandede kvarterer, hvilket, jeg tror, var klogt efter en tur til Bethnal Green.
Eleverne valgte: Hyde Park/Speakers Corner, Camden Town, Soho/Covent Garden, Picadilly Circus/Leicester Square og Themsens bredder/dokkerne.
De brugte 2-3 lektioner hjemme til research, så de overordnet vidste, hvad de skulle lede efter – plus vi lavede nogle fakta-fokus-øvelser.
Fredag ankom vi til London og blev indkvarteret på et meget primitivt hotel, men det tog eleverne med stort humør.
Lørdag, 24.3 var første dag:
Her blev eleverne sendt ud til deres områder for at lave research. London er jo let at finde rundt i, og det var meninger, at de skulle aflevere et udkast eller en slags storyboard til deres produktion inden kl.19, og så måtte de selv bestemme, om de ville lave det på stedet eller vende tilbage til hotellet og udarbejde papirerne. Jeg havde papir med til arbejdet. Det fungerede meget fint. Alle afleverede papirer beskrivelser af forløb og steder.
Søndag, 25.3 var anden dag:
Vi havde medbragt 5 kameraer, 2 mikrofoner og masser af opladere, batterier og bånd, men ingen stativer – det ville være for besværligt.
Dette var optagedagen, og de vidste, at de skulle have det hele i kassen på denne dag. De kunne hente lidt hjem de næste dage, men så ville det gå ud over deres ’fri- og shoppetid’.
Min kollega og jeg tog rundt og fulgte optagelserne, og langt de fleste steder blev eleverne modtaget åbent og høfligt – de have fået anvist en masse adfærdsregler – men der var selvfølgelig butikker, der ikke ville filmes, og mennesker der ikke ville interviewes, men det lærer de jo også noget af.
Eleverne var af sted hele dagen, og de var meget trætte og tilfredse, da de kom tilbage til hotellet sidst på dagen. Stort set alt var forløbet godt. En enkelt gruppe måtte ud igen senere på ugen, men det var et kamera-uheld, der var skyld i det.
De havde fået billederne i kassen, og de havde fået et indblik i London, de ellers slet ikke ville have fået.
De næste dage:
besøgte vi: The Globe, Tate Modern, Harrow (drengeskole uden for London) og BBC (som ikke kan anbefales), og de skulle lave nogle forberedelser til en skriftlig opgave i engelsk.
Torsdag, 29.3:
tog vi igen hjem til Århus efter en meget vellykket studietur. Min engelskkollega gav udtryk for, at dette var den helt rigtige måde at bruge en studietur – den praktiske produktion havde givet alvor og tyngde til turen.
Og her kommer så selvfølgelig den ekstra dimension, for nu sidder de (ugen efter påske) og redigerer deres faktaproduktioner. Vi har fået 2 hele dage til arbejdet, så jeg har haft fornøjelsen at se dem genopleve studieturen og bearbejde indtryk og med stort engagement forme deres produktioner, som både skal vises for forældrene til en London aften, til vores Sigurd elevfilmfestival og samtidig er deres anden store produktion. Og produktionerne skal igennem evaluering, målgruppevurdering og diskussion.
Jeg synes virkelig vores fag har noget at bidrage med i denne sammenhæng, men der er meget at lære, for det må netop ikke bare gå hen og blive ’lejrskolefilm’ eller ’klassen på tur’ film, for så mister vi vores seriøsitet og berettigelse.
London calling – er hermed anbefalet.
Hans Oluf


Udskriv…
Hjælp til udskrift
Om…
Nyhedsbrev
Sitemap
Teknik
Skriv til
RSS
Søg

