Bombardementet af København i 1807
Nedenfor finder du en række forslag til undervisning og arrangementer i temaet. Temaet er under fortsat udarbejdelse og forslag til materialer og links modtages meget gerne.
Bombardementet af København i 1807
Om

Introduktion
Til august-september 2007 "fejrer" København 200-året for det engelske bombardement af byen.
Formålet med denne side har ikke været at henvise til materiale, der forventes at stå i bogkælderen eller på biblioteket på de enkelte skoler. Det har snarere været at inspirere til at undervise i begivenheden samt at perspektivere denne til nyere historie og pege på de undervisningsmæssige muligheder der ligger i de mange arrangementer i forbindelse med "jubilæet".
Det vil også være oplagt at pege på et samarbejde med dansk, der kunne tage udgangspunkt i det samtidige tab af Guldhornene med deraf følgende litteratur som starten på romantikken.
Det skal understreges siden forventes udbygget i den kommende tid. I den forbindelse modtages meget gerne forslag til materiale, der kan sendes til webmaster.

1. Danmark omkring 1800.
Det vil være oplagt at indlede med en generel introduktion af Danmark omkring 1800. Nedenfor angives nogle muligheder for en introduktion til perioden.
Guldhornene, 1801, 1807 og tabet af flåden, Norge og statsbankerotten vil kunne danne et godt udgangspunkt for undervisning i de nationalistiske strømninger i begyndelsen af 1800-tallet.

2. Danmark, de internationale forhold og Slaget på Reden 1801.
Det vil være naturligt i et undervisningsforløb også at placere Danmark i tidens internationale sammenhæng - klemt mellem stormagtsalliancer. Og samtidig med en nøgleposition i forhold til Østersøen og handelen. Som optakt til 1807 kan man behandle Slaget på Reden 1801.

3. Bombardementet 1807.
Selve bombardementet er blevet betegnet som en terroraktion og befolkningen betalte en meget høj pris med 1600 dræbte og lige så mange sårede - foruden skader på bygninger og tab af nationalt selvværd.

6. Avisartikler, TV mv
Der forventes at komme en del avisartikler om begivenheden i august og september 2007. Her bringes nogle få (kræver Infomedia log in).

7. Perspektivering
Det vil være oplagt at foretage en sammenligning mellem bombardementet af København og terroraktionen mod Twin Towers d. 9. september 2001. Begge angreb betegnes alle steder som en terroraktion rettet mod civilbefolkningen.
Nedenfor er angivet blot nogle få henvisninger.

8. Arrangementer, udstillinger, ekskursioner m.v.
Der er allerede arrangeret en del udstillinger, arrangementer, rundvisninger m.v. Se forslag herunder.

9. Kommende materiale.
Der vil sikkert udkomme en del materiale om emnet op til 200 årsdagen både på nettet, i aviserne og i bogform.
Arrangementer 2008
Roskilde Museum tilbyder i efteråret 2008 gratis omvisning og forløb om de spanske tropper i Danmark efter 1807 (pdf).
Arrangementer 2007 (pdf-fil)
I anledning af bombardementet af København i 1807 er der en række arrangementer - se en introduktion hertil (pdf-fil).
Links med yderligere inspiration:
- Det Historiske Hus har med støtte fra UVM udviklet et spil om emnet samt mulighed for at downloade undervisningsmateriale. Se www.historielaboratoriet.dk
- Wikipedia om København bombardement 1807
- EMU (fra elevområdet - 4-6 klasse)
- EMU (fagsiden for historie til grundskolen)
- 1807.dk
- Skoletjenesten - byvandring
- Skoletjenesten - gymnasiet
- Sitet Dansk Historie har flere indgange til emnet (betalingssite)

Udskriv…
Hjælp til udskrift
Om…
Nyhedsbrev
Sitemap
Teknik
Skriv til
RSS
Søg



