Menu
CFU logo © CFU
 
• Indhold

Idræt på B-niveau

På denne og de underliggende sider kan du finde inspiration, råd og vejledning i forbindelse med de særlige problemstillinger, der er knyttet til idrætsundervisningen på B-niveau.

Ligger du selv inde med et godt tematiseret forløb, eksempler på casepørgsmål, drejebøger eller lignende, som kan virke som inspiration for andre, modtages de med glæde af redaktøren.

Idræt på B-niveau

Om

Akropolis

Tematiseret undervisning

På denne side kan du finde inspiration til din tematiserede undervisning på Idræt B-niveau. Der findes såvel materiale fra efteruddannelseskurser om emnet som eksempler på konkrete tematiserede forløb.

Det olympiske kompleks i Athen

Eksamen

På denne side kan du finde inspiration, råd, vejledning og meddelelser i relation til eksamen på Idræt B-niveau. Der findes såvel skabeloner til drejebøger, konkrete eksempler på casespørgsmål samt meddelelser fra Fagkonsulenten vedrørende eksamenen.

Computer

Studieretningsprojekt

Denne side indeholder inspiration, vejledning og eksempler på god praksis for såvel lærere som elever i relation til arbejdet med studieretningsprojektet.

Træneruddannelse

Træneruddannelse for Idræt B-elever

Danmarks Idræts-Forbund og Gymnasieskolens Idrætslærerforening har indgået et samarbejde hvor formålet er at tilbyde et kompetencegivende træneruddannelsesforløb til eleverne i gymnasiet. Forløbet tager udgangspunkt i DIFs træneruddannelsesstruktur som består af fire niveauer - læs mere om samarbejdet og foretag tilmelding til uddannelsen på DIF's hjemmeside om projektet, som der linkes til via overskriften. 

Øvrigt materiale om B-niveau