Forløb
Arduino i informatik C
Forløbsbeskrivelse med materialehenvisninger, eksempler og øvelser. Forløbet er målrettet informatik C på htx. Det er dog velegnet til både informatik C og B på alle gymnasiale uddannelser samt programmering C og B. Det har fokus på programmering og kan med fordel fungere i fagligt samspil med teknologi på htx.
Materialet er leveret af fagkonsulenten som supplement til vejledningen for faget.
Formålet med forløbet er at lære eleverne at programmere simple elektroniske komponenter med platformen Arduino, og det er således en forudsætning for skolen at have adgang til elektroniske komponenter som angivet i forløbsbeskrivelsen.
Det er en forudsætning for eleverne, at de i et tidligere forløb har fået en introduktion til programmering. For eksempel kan dette være et forløb i Scratch eller App Lab. De skal her igennem have kendskab til variable, programdata og funktionskald.
Kreditering
Materialet er produceret af Jesper Buch.